SELFCONTAINMENT / czech studio pottery

JAROSLAV MAREK, NINA RAIL, DANIEL SEKO, NIKOLA SEKO, ALENA ŠUMOVÁ

06. 09. - 04. 10. 2019

Curator: Kryštof Hejný a Jan Dotřel


Sorry, this entry is only available in Czech. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

V případě vystavovaných autorů studiové keramiky dosahuje smysl pro identifikaci s pod rukama vznikajícím dílem pozoruhodných výsledků. Kde designér rozlišuje cílový “tvar” produktu, výrobní proces a sebe sama, keramik se chápe co integrovaného do středu materiálních a invenčních aspektů tvorby, katalyzujícího svou zkušenost, technickou znalost a dovednost, výtvarnou vizi a momentální smyslový počitek do v každém okamžiku nově vznikajícího artefaktu. Jakou odvahu pak ukazují ti, kteří své síly pojí s kontrolovaným, přesto však svrchovaně náhodným prostředím výpalu dřevem?

Vybraní umělci dávají tušit rozsah rozvinuté, dosud však zcela pomíjené oblasti české produkce na hranici volného umění a uměleckého řemesla. Bratři Sekovi hovoří celistvostí objemů v syntaxi japonské techniky. Proti nim Jaroslav Marek zpředmětňuje vulkanické drama solného výpalu německého původu. Nina Rail organizuje uzavřené komunity štěpin osobností ve skupinách nádob v seladonu a tenmoku na průsvitném těle v okouzlení opakováním. Pro Alenu Šumovou spočívá hodnota v až bezohledném experimentu.

Výstavou SELFCONTAINMENT / Česká studiová keramika se v galerii Kvalitář zahajuje cyklus věnovaný keramice napříč kategoriemi uměleckého řemesla, designu a umění. V rámci projektu se poprvé setkávají kurátor současného designu Jan Dotřel s teoretikem Kryštofem Hejným, který se mj. specializuje na světovou studiovou a autorskou keramiku.

TZ – PDF cz