17 01
17 01
2012
Kurátor Jana Bernartová
S potěšením oznamujeme otevření nové pražské výstavní a prodejní galerie Kvalitář. Formující se prostor pro výtvarné umění, architekturu a design si v českém prostředí klade neobvyklý cíl, chce se stát místem, kde se výtvarné umění potkává s designem a společně vytváří harmonickou symbiózu. Specifická svou podobou i posláním se galerie snaží obnovit funkci výtvarného umění jako součásti každodenního života. Z iniciativy architektů Jiřího Kučery, Marka Habra a Jiřího Dohnala a díky entuziazmu umělkyně Jany Bernartové vzniká projekt nabízející nenápadné i výrazně dekorativní umění, design a architektonické vize. V budoucnosti se má Kvalitář stát také místem pro prezentaci vizionářských projektů mladých architektů, designerů a výtvarných umělců, čímž chce překročit kategorii galerie/showroomu a stát se širší platformou.
Výtvarné umění v minulosti vznikalo v kontaktu s interiéry a exteriéry budov. Dnes jako by toto prostředí ztratilo svou dominantní pozici. Zjednodušeně můžeme tvrdit, že se umění přestěhovalo do galerií, muzeí či do specificky inscenovaného veřejného prostoru. V těchto institucích se výtvarné projekty stávají majetkem všech a zároveň nikoho. Studený výstavní prostor a okolnostmi vynucovaná tichá kolektivní kontemplace nás připravuje o schopnost vnímat umění individuálně, nebo dokonce jako přímý otisk nás samých, či osoby vlastníka. Navykli jsme si umění potkávat v galeriích, nad postel si však raději zavěsíme tapetu z IKEA. Máme rádi umění, ale umělce si do bytu nepouštíme. Taková situace je podle Kvalitáře neúnosná, a nabízí proto možnost, jak si výtvarné umění, architekturu a design znovu připustit k tělu.
Vernisáž první výstavy proběhne na adrese Senovážné náměstí 17 (Praha 1) 17. 1. 2012 a zastoupeny budou malby a sochy v kombinaci s designem. Dělení na jednotlivé kategorie umění je na výstavě překonáno. Elegantně jej ve vlastních projektech překračuje pravděpodobně nejslavnější vystavující – Eva Eisler. Ona a její studenti z ateliéru K.O.V. (VŠUP) se představují pracemi vystavenými již dříve na výstavě Treasure Hunt v Galerii Rudolfinum (2011).
Petr Dub (2003–2009 Fakulta výtvarných umění VUT v Brně, dnes doktorand u Václava Stratila na FaVU VUT v Brně)
Petr Dub systematicky narušuje vlastnosti připisované jednotlivým médiím. Zvláštní zájem věnuje médiu malby a závěsnému obrazu. Vznikají vizuálně přitažlivé a zároveň znepokojivé instalace. Plátno skrývá dění uvnitř obrazu. Preciznost, soustředěnost a pečlivý zájem o instalaci je nedílnou součástí jednotlivých prací.
Eva Eisler (absolventka Parsons School of Design v NYC, přednášela na NYU, dnes vede ateliér K.O.V./koncept-objekt-význam na VŠUP)
Eva Eisler se plynule pohybuje mezi sochařstvím, architekturou, designem a kresbou. Překračováním hranic jednotlivých umění dochází k jejich vzájemnému propojování a obohacování. Eva Eisler pracuje se základními geometrickými tvary a nebojí se experimentů v poloze volných instalací.
Adéla Fejtková (studentka K.O.V. na VŠUP)
Štěpán Růžička (student K.O.V. na VŠUP)
Milan Houser (1993–2000 AVU v Praze, dnes děkan Fakulty výtvarných umění VUT v Brně)
Milan Houser pracuje s vlastnostmi materiálů spojených s výtvarným uměním. Dostává je do neobvyklých, někdy až extrémních situací a tak ukazuje jejich skrytou tvář. Silným tématem mu je také světlo a jeho odraz/pohlcení v malbě. Nedílnou součástí Houserova zájmu jsou rovněž intervence do veřejného prostoru.
Jaroslav Juřica (2006–2010 Fakulta výtvarných umění VUT v Brně, 2007–2009 School of Industrial Design, Lund University, LTH, Sweden)
Jaroslav Juřica propojuje zájem o sochu a design. V roce 2011 uspěl v soutěži firmy TON s návrhem židle 002. Důležitá pro něj je funkčnost a krása objektů, jenž nás obklopují. Různorodé přístupy k designu, hledání jeho možného propojení s volným uměním i přesahy společensky kritické definují tři hlavní směry, kterým se Juřica v současnosti věnuje.
Libor Lípa (1979–1983 SUPŠ Brno)
Libor Lípa je malíř a hudebník. Dnes žije v Praze a působí v Mezinárodním centru současného umění MeetFactory. Zatímco jeho obrazy jsou veskrze klasické, v designu a objektech provádí neotřelé experimenty.
Josef Mladějovský (2005–2010 Fakulta umění Ostravské univerzity)
Josef Mladějovský žije a pracuje v Ostravě, v roce 2011 získal třetí místo ve čtvrtém ročníku Ceny kritiky za mladou malbu. Malíř se často věnuje geometrickým tvarům. Zajímá se o hodnoty samotné malby a formálně se vztahuje především ke klasické moderně.
Pavel Mrkus (1989–1995 VŠUP v Praze)
Pavel Mrkus pracuje s digitálními technologiemi. Soustřeďuje se především na video instalace a místně specifické instalace, které někdy získávají podobu performance. Vlivnou se mu stala inspirace středověkou a asijskou filozofií (scholastika a buddhismus).
Jan Plecháč (2004–2010 VŠUP v Praze)
Jan Plecháč byl na Czech Grand Design 2010 označen za Objev roku. Věnuje se architektuře i designu a jeho projekty pracují se specifickou estetikou. Příkladem je jeho diplomová práce Icons. Soubor originálních drátěných křesílek formálně vychází z ikon designu, které převádí do nové roviny odhmotněné konstrukce.