Antonie Stanová

*1995, Praha, Česká Repubulika


Malby Antonie Stanové navozují podvědomě přívětivý dojmem. I když se jedná o abstraktní linie, čáry, čmáranice, otisky prstů nebo fragmenty věcí, konečná souhra zdánlivě chaotických prvků působí vyrovnaně. Umělecká povaha Antonie Stanové se pravděpodobně začala formovat ještě dříve, než v útlém věku. Vlastní styl vyjádření si pak osvojila na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde ji ovlivnilo studium v ateliéru u Jiřího Davida. Již během studia navázala úspěšnou spolupráci s galerií Kvalitář, kde připravila první velkou sólovou výstavu Its Oh So Quiet. Na druhou obsáhlou sólovou výstavu Maculata, kterou připravil kurátor Pavel Kubesa v renomované Galerii NoD se Antonie připravovala během uplynulé karantény v roce 2020 -21. Plátna připravená pro výstavu Maculata byla větší než obvykle a byl v nich vidět zřejmý posun od figurativněji laděných prací směrem k čistšímu, zcela abstraktně pojatému výrazu. 

Zcela nové práce a přístupy k malbě představí Antonie Stanová ve společnosti Bohumily Grögerové,  pod názvem Tried to Tell Ya Something through the Phone na výstavě v galerii Kvalitář.  Výstava bude probíhat od 17. září do 12. listopadu 2021.

Antonie Stanová studuje ve třetím  ročníku Atelieru intermediální konfrontace Jiřího Davida na pražské UMPRUM. Absolvovala stáž v Atelieru hostujícího pedagoga u Niny Beier a Slávy Sobotovičové. Dílo Antonie Stanové bylo představeno na kolektivních výstavách New Selection (Kvalitář gallery 2020 – 2021), MACULATA (NoD Galerie 2020), IT’S OH SO QUIET (Kvalitář Gallery, 2019), The Hills Have Eyes (Hot Dock project space, Bratislava 2019), Extra Care (DOX+, ARCHIP, Praha 2018), 8/8 (ARCHIP, Praha 2017).

Aktuální nabídku děl Antonie Stanové najdete v našem on-line Depozitáři