DEMO & VP
DEMO & VP
DEMO & VP
DEMO & VP
DEMO & VP
DEMO & VP
DEMO & VP

DEMO & VP

Peter Demek, Šimon Knotek

24. 11. 2015 – 16. 1. 2016

Kurátor: Jan Dotřel


V galerii Kvalitář se v prosinci 2015 představila dvojice designérů, která posouvá hranice luxusního designu za pomoci uhlíkových vláken dál, než je v Čechách zvykem.
Šimon Knotek i Peter Demek nemají na první pohled mnoho společného. Každý se zabývá odlišným oborem i technologií. Šimon se ve své tvorbě zaměřil na vzkříšení prvorepublikové značky Vladimíra Procházky, která od roku 1925 vyráběla vysoce kvalitní a dokonale zpracované kufry. V roce 2014 její jméno obnovil a pod značkou Prochazka | Carbon Luggage se věnuje tvorbě ultralehkých zavazadel z karbonu. Použití karbonového vlákna, které je tenčí než lidský vlas, ale zároveň je velice pevné a odolné proti nárazu, zaručuje maximální funkčnost a nadčasovou hodnotu. Právě proto si jej Šimon Knotek vybral jako materiál, ze kterého tvoří luxusní zavazadla. „Je to materiál budoucnosti, jehož možnosti jsou stále ještě neprozkoumané,“ přibližuje Knotek, proč jej karbon láká. Ačkoliv je technologie velmi složitá, je možné ji použít i v malosériové výrobě. Důraz je kladen především na individuální potřeby zákazníků, tvar a charakter zavazadla tak může být definován úložným prostorem klientova vozu nebo jeho specifickými koníčky. Právě schopnost přizpůsobit se náročným požadavkům zákazníka, odvaha pustit se do netradičních výzev a zpracovat je s maximální precizností vytváří ze značky Prochazka | Carbon Luggage silného hráče na trhu s luxusním zbožím pro ty nejnáročnější cestovatele.
Vysoký standard zavazadel Šimona Knotka na výstavě v Kvalitáři doplní práce umělce Petera Demka, tvořícího pod značkou Demo. Petera fascinuje objem a vztah k materiálu. Pro Kvalitář připravil limitovanou edici nábytku Steel Pipe Furniture z ocelových trubek, které řadí do podobných struktur, jako se chová karbon. Společným jmenovatelem výstavy se tak stává uhlík neboli karbon. Designér nepoužívá přímo jej, ale ocel, jejíž nedílnou součástí uhlík je. K prodeji budou extrémně pevné a odolné pracovní i konferenční stoly, komody nebo zrcadlová stěna. Styl jeho práce odkazuje k trendům, které v zakázkové tvorbě platily v 70. letech 20. století. Přesto svým minimalistickým pojetím a volbou detailů (kuželové chromované nohy připomínají design meziplanetárních lodí) dal vzniknout nadčasovým solitérům. „Nábytkové kusy jsou určené do veřejných i soukromých prostor, do galerií nebo loftů. Pro typ klienta, který si buduje a užívá své nestandardní bydlení a který ocení váhově razantnější solitér, připomínající více sochu než nábytek,“ shrnuje Peter Demek svou vizi ideálního zákazníka. Výstava v prostoru Kvalitáře je novým pohledem na použití materiálů, které čeká v oblasti designu veliká budoucnost. A práce Šimona Knotka a Petera Demka toto potvrzují.

Šimon Knotek (*1978) – zakladatel a majitel firmy Prochazka | Carbon Luggage
Peter Demek  (*1980) – absolvent ateliéru Socha II prof. akad. soch. Jana Ambrůze na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně, jeden z nejzajímavějších sochařů a designérů nové generace, pro jehož tvorbu je zásadní jednoduchost, strohost a hledání nových materiálových přístupů.